Zrozumienie ojczystego języka to podstawa – jak właściwie wybrać podręcznik do 1 klasy szkoły ponadpodstawowej

Jestem nauczycielem języka polskiego w szkole ponadpodstawowej i bardzo sobie cenię tę pracę. Uwielbiam współpracować z uczniami, pokazywać im piękno języka polskiego oraz prowadzić ich przez te meandry języka ojczystego. Uważam jednak, że aby dobrze uczyć, trzeba mieć z czego, więc dobrze dobrany podręcznik to podstawa. Dla uczniów pierwsze klasy szkoły branżowej wybrałam podręcznik “To się czyta 1 skuteczna nauka“, który według mnie spełnia wszelkie cechy, które powinien mieć dobry podręcznik. Książka ta została napisana przez Annę Klimowicz i Joannę Ginter, a wydana została ona przez Nowa Erę. Jeśli więc jesteście nauczycielami i szukacie podręcznika do języka polskiego, to koniecznie zapoznajcie się z tą ofertą, a na pewno nie będziecie tego żałować. 

Jak wybrać dobry podręcznik do języka polskiego? 

Ten podręcznik został podzielony jakby na dwie części. Pierwsza z nich skupia się przede wszystkim na kształceniu kulturowym oraz literackim. Oznacza to, że uczniowie mają okazję zapoznać się z ważnymi tekstami literatury. Wybór książek, które warto znać jest ukazany na przestrzeni niemal każdej epoki literackiej. Druga część podręcznika to kształcenie językowe, gdzie będzie okazja przyjrzenia się językowi polskiemu pod względem gramatycznym. To tam znajdziemy ćwiczenia, które warto z uczniami wykonywać, gdyż pozwolą im one lepiej zrozumieć język ojczysty. Nie chcę jednak zdradzać większej ilości szczegółów dotyczących tego podręcznika, ale szczerze zachęcam do zapoznania się z nim osobiście, aby wyrobić sobie własną opinię. 

Łatwy i zrozumiały podręcznik 

Podręcznik ten porusza wiele bardzo ważnych tematów, które z pewnością są bliskie współczesnej młodzieży. Mamy tutaj nie tylko fragmenty książek z odległych historycznie epok, ale także wiele współczesnych tekstów, a nawet filmów czy seriali. Rozdziały w tej pozycji książkowej są dość krótkie, co ułatwia uczniom lepsze skupienie się na danym temacie i zrozumienie go. Podręcznik został napisany dość lekkim i zrozumiałym językiem, więc na pewno nie będzie trudności w rozumieniu tematów czy tekstów literackich. Moim zdaniem jest to jeden z lepszych podręczników na rynku edukacyjnym.